Do odpowiedzialności karnej może zostać pociągnięty 24-letni mężczyzna, który wraz z kuzynem dopuścił się włamania do dwóch garaży, skąd zabrali zraszacze ogrodowe.
Następnie próbowali zbyć łup na lokalnym punkcie skupu złomu. Obecnie obydwaj mieszkańcy gminy Iława będą musieli tłumaczyć się ze swoich działań przed wymiarem sprawiedliwości.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie odkryli, że na jednym z pobliskich punktów skupu złomu podejrzanie duża ilość zraszaczy do wody została wystawiona na sprzedaż.
Śledztwo szybko ujawniło, że 24-latek wraz ze swoim krewnym dokonali włamań do zabezpieczonych garaży, skąd pochodziły wspomniane zraszacze. Mężczyźni próbowali następnie sprzedać skradzione przedmioty, posługując się cudzym dowodem tożsamości.
W związku z tymi wydarzeniami, obaj 24-letni mężczyźni zostali zatrzymani i umieszczeni w areszcie. Zebrane dowody pozwoliły na postawienie im zarzutów, do których przyznali się bez wahania. Policjantom udało się odzyskać skradziony sprzęt i zwrócić go właścicielowi.
Mieszańcy gminy Iława wkrótce staną przed sądem, by odpowiedzieć za swoje czyny.
Za przestępstwo kradzieży z włamaniem, zwłaszcza w przypadku recydywy, jednego z oskarżonych, kodeks karny przewiduje surową sankcję, mogącą wynieść nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Dodatkowo sprawcy odpowiedzą za posługiwanie się cudzym dowodem osobistym.
Posługiwanie się dokumentem należącym do innej osoby jest działaniem penalizowanym przez prawo karne, zgodnie z artykułem 275 Kodeksu karnego.Przepisy przewidują sankcje za takie zachowania, w tym grzywnę, karę ograniczenia wolności, a nawet pozbawienie wolności do 2 lat.
Zraszacze ogrodowe często zawierają cenne metale, takie jak mosiądz czy stal nierdzewna, a także inne metale kolorowe, co czyni je atrakcyjnym celem dla złodziei. Kradzież nawet kilku takich przedmiotów może przynieść sprawcom zysk, sięgający co najmniej kilkudziesięciu złotych, stanowiąc szybką, choć nieuczciwą drogę do wzbogacenia się.
W związku z tym zaleca się, aby osoby posiadające zraszacze i inne wartościowe przedmioty w swoich gospodarstwach domowych lub przedsiębiorstwach, w miarę możliwości, stosowały odpowiednie środki zabezpieczające przed kradzieżą, by uniemożliwić złodziejom łatwy dostęp do potencjalnie łakomych kąsków.
Policja apeluje do właścicieli oraz pracowników skupów złomu o wzmożoną czujność wobec transakcji dotyczących nietypowych towarów, takich jak sprawne zraszacze ogrodowe oferowane za ułamek ich wartości. Takie sytuacje powinny wzbudzać podejrzenia, gdyż rzadko kiedy ktoś decyduje się sprzedać w pełni funkcjonujące przedmioty w tak niskiej cenie, co może sugerować, że ich pochodzenie jest nielegalne.
Pracownicy punktów skupu są zachęcani do dokładnej weryfikacji tożsamości sprzedających oraz pochodzenia oferowanych przedmiotów, aby uniknąć nieświadomego uczestnictwa w obrocie dobrami pochodzącymi z kradzieży.
Ostrzega się, że akceptowanie takich przedmiotów bez odpowiedniej weryfikacji może nieświadomie przyczynić się do obrotu skradzionym mieniem.
źródło: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/